« 11-11-11 teaser trailer | Filmstalker | The Box »

Promotion


Orange BAFTA 2011 winners

BAFTA.jpgSo if you hadn't been following the live blogging we had of the BAFTA red carpet and the awards themselves then shame on you, you missed a good time that's for sure. However you might now be wondering who the winners were of the Orange BAFTAs, and so I've pulled them together for you below.

I think it was a pretty even run, although there were a few awards that really were difficult to call and could have gone to a number of nominees, all in all The King's Speech did fantastically well.

You can still see all the action from the red carpet including snaps of the stars and the live blogging of the awards right here, you can even replay the whole night in real time if you want.

Here are the winners from BAFTAs own site:

BEST FILM
Winner: The King's Speech - Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin
Black Swan - Mike Medavoy, Brian Oliver, Scott Franklin
Inception - Emma Thomas, Christopher Nolan
The Social Network - Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca, Céan Chaffin
True Grit - Scott Rudin, Ethan Coen, Joel Coen

OUTSTANDING BRITISH FILM
Winner: The King's Speech - Tom Hooper, David Seidler, Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin
127 Hours - Danny Boyle, Simon Beaufoy, Christian Colson, John Smithson
Another Year - Mike Leigh, Georgina Lowe
Four Lions - Chris Morris, Jesse Armstrong, Sam Bain, Mark Herbert, Derrin Schlesinger
Made in Dagenham - Nigel Cole, William Ivory, Elizabeth Karlsen, Stephen Woolley

OUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH WRITER, DIRECTOR OR PRODUCER
Winner: Four Lions - Director/Writer - Chris Morris
The Arbor - Director, Producer - Clio Barnard, Tracy O'Riordan
Exit Through the Gift Shop - _Director, Producer - Banksy, Jaimie D'Cruz
Monsters - Director/Writer - Gareth Edwards
Skeletons - Director/Writer - Nick Whitfield

DIRECTOR
Winner: The Social Network - David Fincher
127 Hours - Danny Boyle
Black Swan - Darren Aronofsky
Inception - Christopher Nolan
The King's Speech - Tom Hooper

ORIGINAL SCREENPLAY
Winner: The King's Speech - David Seidler
Black Swan - Mark Heyman, Andrés Heinz, John McLaughlin
The Fighter - Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson
Inception - Christopher Nolan
The Kids Are All Right - Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg

ADAPTED SCREENPLAY
Winner: The Social Network - Aaron Sorkin
127 HOURS - Danny Boyle, Simon Beaufoy
The Girl with the Dragon Tattoo - Rasmus Heisterberg, Nikolaj Arcel
Toy Story 3- Michael Arndt
True Grit - Joel Coen, Ethan Coen

FILM NOT IN THE ENGLISH LANGUAGE
Winner: The Girl with the Dragon Tattoo - Søren Stærmose, Niels Arden Oplev
Biutiful - Alejandro González Iñárritu, Jon Kilik, Fernando Bovaira
I Am Love - Luca Guadagnino, Francesco Melzi D'Eril, Marco Morabito, Massimiliano Violante
Of Gods and Men - Xavier Beauvois
The Secret in their Eyes - Mariela Besuievsky, Juan José Campanella

ANIMATED FILM
Winner: Toy Story 3 - Lee Unkrich
Despicable Me - Chris Renaud, Pierre Coffin
How to Train Your Dragon - Chris Sanders, Dean DeBlois

LEADING ACTOR
Winner: Colin Firth - The King's Speech
Jarvier Bardem - Biutiful
Jeff Bridges - True Grit
Jesse Eisenberg - The Social Network
James Franco - 127 Hours

LEADING ACTRESS
Winner: Natalie Portman - Black Swan
Annette Bening - The Kids Are All Right
Julianne Moore - The Kids Are All Right
Noomi Rapace - The Girl with the Dragon Tattoo
Hailee Steinfeld - True Grit

SUPPORTING ACTOR
Winner: Geoffrey Rush - The King's Speech
Christian Bale - The Fighter
Andrew Garfield - The Social Network
Pete Postlethwaite - The Town
Mark Ruffalo - The Kids Are All Right

SUPPORTING ACTRESS
Winner: Helena Bonham Carter - The King's Speech
Amy Adams - The Fighter
Barbara Hershey - Black Swan
Lesley Manville - Another Year
Miranda Richardson - Made in Dagenham

ORIGINAL MUSIC
Winner: The King's Speech - Alexandre Desplat
127 Hours - AR Rahman
Alice in Wonderland - Danny Elfman
How to Train Your Dragon - John Powell
Inception - Hans Zimmer

CINEMATOGRAPHY
Winner: True Grit - Roger Deakins
127 Hours - Anthony Dod Mantle, Enrique Chediak
Black Swan - Matthew Libatique
Inception - Wally Pfister
The King's Speech - Danny Cohen

EDITING
Winner: The Social Network - Angus Wall, Kirk Baxter
127 Hours - Jon Harris
Black Swan - Andrew Weisblum
Inception - Lee Smith
The King's Speech - Tariq Anwar

PRODUCTION DESIGN
Winner: Inception - Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Doug Mowat
Alice in Wonderland - Robert Stromberg, Karen O'Hara
Black Swan - Thérèse DePrez, Tora Peterson
The King's Speech - Eve Stewart, Judy Farr
True Grit - Jess Gonchor, Nancy Haigh

COSTUME DESIGN
Winner: Alice in Wonderland - Colleen Atwood
Black Swan - Amy Westcott
The King's Speech - Jenny Beavan
Made in Dagenham - Louise Stjernsward
True Grit - Mary Zophres

SOUND
Winner: Inception - Richard King, Lora Hirschberg, Gary A Rizzo, Ed Novick
127 HOURS - Glenn Freemantle, Ian Tapp, Richard Pryke, Steven C Laneri, Douglas Cameron
Black Swan - Ken Ishii, Craig Henighan, Dominick Tavella
The King's Speech - John Midgley, Lee Walpole, Paul Hamblin
True Grit - Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F Kurland, Douglas Axtell

SPECIAL VISUAL EFFECTS
Winner: Inception - Chris Corbould, Paul Franklin, Andrew Lockley, Peter Bebb
Alice in Wonderland - Nominees TBC
Black Swan - Dan Schrecker
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1 - Tim Burke, John Richardson, Nicolas Ait'Hadi, Christian Manz
Toy Story 3 - Nominees TBC

MAKE UP & HAIR
Winner: Alice in Wonderland - Valli O'Reilly, Paul Gooch
Black Swan - Judy Chin, Geordie Sheffer
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1 - Amanda Knight, Lisa Tomblin
The King's Speech - Frances Hannon
Made in Dagenham - Lizzie Yianni Georgiou

SHORT ANIMATION
Winner: The Eagleman Stag - Michael Please
Matter Fisher - David Prosser
Thursday - Matthias Hoegg

SHORT FILM
Winner: Until the River Runs Red - Paul Wright, Poss Kondeatis
Connect - Samuel Abrahams, Beau Gordon
Lin - Piers Thompson, Simon Hessel
Rite - Michael Pearce, Ross McKenzie
Turning - Karni Arieli, Saul Freed, Alison Sterling, Kat Armour-Brown

ORANGE WEDNESDAYS RISING AWARD
Winner: Tom Hardy
Gemma Arterton
Andrew Garfield
Aaron Johnson
Emma Stone

So those are the nominees and the winners. It was a good year for British film, even in the nominations alone, and there were a few surprises, frankly I'm surprised that Director went to David Fincher for The Social Network (Filmstalker review) considering what else was around him and how much more direction was shown in the other films.

I'm delighted for Colin Firth and The King's Speech, and for Tom Hardy gaining the Rising Star Award, as well as The Girl with the Dragon Tattoo (Filmstalker review) taking the non-English language award.

What did you think of the winners?




Promotion


Promotion


Add a comment

Tagline

Site Navigation

Latest Stories

Partner

Vidahost image

Latest Reviews

Promotion

Filmstalker Poll

Promotion

Subscribe with...

AddThis Feed Button

Windows Live Alerts

Site Feeds

Subscribe to Filmstalker:

Filmstalker's FeedAll articles

Filmstalker's Reviews FeedReviews only

Filmstalker's Reviews FeedAudiocasts only

Subscribe to the Filmstalker Audiocast on iTunesAudiocasts on iTunes

Feed by email:

Contact

SkypeTwitterPlurkFacebookLinkedInIMDB

Help Out

Site Information

Creative Commons License
© www.filmstalker.co.uk

Give credit to your sources. Quote and credit, don't steal


Movable Type 3.34